Hałas w mieszkaniu to problem, który dotyka praktycznie każdego z nas. Istnieje szereg źródeł hałasu w mieszkaniu. Źródła hałasu w mieszkaniu można podzielić na:

  • źródła hałasu w mieszkaniu znajdujące się poza budynkiem i najczęściej nie związane z nim funkcjonalnie,
  • źródła hałasu w mieszkaniu znajdujące się w budynku, najczęściej związane funkcjonalnie z budynkiem lub też z działaniami jego mieszkańców.

Przeżyłeś rozczarowanie, gdy uciążliwy hałas wkradł się do twojego wymarzonego domu już pierwszego wieczoru? Pierwszy raz zauważyłeś, że dobiegający od pobliskiej linii kolejowej hałas jest tak wyraźnie słyszalny i uciążliwy? Wiedz, że nie jest to żadna sztuczka sprzedawcy. Bo choć przed zakupem byłeś w tym domu już wielokrotnie, to za każdym razem w ciągu dnia. A dokuczliwe dźwięki lubią wychodzić o zmierzchu?

W obiektach wielofunkcyjnych a zwłaszcza w obiektach wykorzystywanych do organizacji koncertów akustycznych (bez wykorzystania systemu nagłaśniania) wielokrotnie powstaje problem obecności konsolety nagłośnieniowej na widowni w trakcie takich imprez. Widoczna konsoleta czy też urządzenia głośnikowe nie licują z oficjalną, ortodoksyjną nieco, filozofią mówiącą: "za wszelką cenę należy udowodnić, że muzyka wykonywana jest bez wspomagania elektroakustycznego".